Se afișează postările cu eticheta doine. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta doine. Afișați toate postările

sâmbătă, 10 decembrie 2022

 

Costel ZĂGAN, DOINE DE (S)PUS LA RANĂ

Costel ZĂGAN
DOINE DE (S)PUS LA RANĂ

 

 

 

 

TANCUL ISTORIEI

 

E-hei eu vă acuz ca orișicare
că n-am ajuns ceva mai mare

Și Doamne vezi nu se explică
de ce mi-e leafa tot mai mică

Ci hangarale am o cu duiumul
și nenorocul nu-mi dă drumul

Când altul cât ai zice parcă pește
în burtă și în pungă iarăși crește

Și numai eu zău lua-m-ar dracul
nu scap de meseria mea săracul

Când stau și mă întreb ca blegul
cu cine Doamne-oi face întregul

Că mă feresc de toate și abuz
în loc să cânt o doină eu acuz

 

 Devin mai artificial, sau mai om? Devin Costel Zăgan, asta-i - Domnilor Roboți! COSTEL ZĂGAN, INVENTEME