Se afișează postările cu eticheta ODE. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ODE. Afișați toate postările

marți, 17 ianuarie 2023

CU DRAGOSTE DESPRE EMINESCU ȘI COPII

 Oameni buni profesorii nu-s nici dușmanii

nici bonele copiilor Profesorii sunt frații mai

mari sau mai mici nu are nicio relevanță Me

nirea lor e să vă conducă odraslele în viitor

Bineînțeles că există și hopuri și goluri de aer

sau de cunoștințe și deprinderi

Însă în afara morții nimic nu-i irevocabil

Așa că nu mai fiți triști

Și nici nu mai priviți cu mânie sau milă

în urma dascălilor

Religia lor a fost este și va fi învățătura

Și numai Eminescu

ne vorbește cu luceferi și doine

gratuit


Costel Zăgan, EVADAȚI DIN ZĂPADĂ/ANTOLOGIILE EDITURII INSPIRESCU (19), 2018 

marți, 13 decembrie 2022

31 DECEMBRIE 2017


Fulger somnambul
în
noaptea raţiunii

Lumină
pusă
la
uscat
în cer

Cine-i bun
e
rău
tare

Atât

poezie de  din Ode gingaşe (30 decembrie 2017)
Adăugat de Costel Zăgan

sâmbătă, 10 decembrie 2022

 

Costel Zăgan, ODE GINGAȘE: BLESTEMUL OSPITALITĂȚII

Costel ZĂGAN
ODE GINGAȘE

 

 

 

BLESTEMUL OSPITALITĂȚII

De popoare migratoare
au ajuns și-n țara mea
n-am avut nicio scăpare
făr-de verbul a răbda

Rabdă azi și rabdă mâini
să nu cazi hai dă din mâini
dă din mâini dă din picioare
dă la câini tot ce te doare

Doamne i-am primit pe toți
de la Ana la Caiafa
șefi de oști sau șefi de hoți
și-au umplut la noi carafa

Rabdă azi și rabdă mâini
să nu cazi mai dă din mâini
dă din mâini dă din picioare
dă la câini tot ce te doare

Și am dat și am tot dat
din Mare pân-la Carpați
– Dacia nu fu bărbat-
vremea e și voi să dați

Rabdă azi  rabdă și mâini
să nu cazi hai dă din mâini
dă din mâini dă din picioare
dă la câini tot ce te doare

Care Doamne o fi leacul
am răbdat răbda-i-ar dracul
că de-atâta bună-voie
am ajuns Arca lui Noe

Rabdă azi și rabdă mâini
să nu cazi mai dă din mâini
dă din mâini dă din picioare
dă la câini tot ce te doare

Vin se urcă ne mănâncă
nu cotează vrem-nu vrem
să crească iarba din stâncă
din dragoste și blestem

Rabdă azi și rabdă mâini
să nu cazi mai dă din mâini
dă din mâini dă din picioare
dă la câini tot ce te doare

Doamne unde-i Țara Ta
unde-i pacea și aleanul
Te-am ruga Mări ruga
hai să ne trezim la anul

C-am răbdat și azi și mâini
să nu cad am dat din mâini
și din mâini și din picioare
dar nu vi-i rușine oare

Costel Zăgan, ODE GINGAȘE

miercuri, 5 octombrie 2022

 Devin mai artificial, sau mai om? Devin Costel Zăgan, asta-i - Domnilor Roboți! COSTEL ZĂGAN, INVENTEME